Drukarki 3D – technologia przyszłości

Jeszcze do niedawna druk 3D wydawał się być rzeczą nieosiągalną, doczekaliśmy jednak czasów, w których technologia ta staje się coraz bardziej powszechna, a drukarki 3D coraz tańsze.

Za niedługo każdy z nas będzie mógł zakupić taki sprzęt do własnego użytku i korzystać z nich każdego dnia. Drukarki 3D wykorzystywane są do produkcji niezwykle zaawansowanych rzeczy, zaczynając od części do urządzeń i maszyn przemysłowych, a kończąc na druku implantów w medycynie. Możemy również stworzyć oryginalne gadżety, zabawki, a także przedmioty codziennego użytku, nic więc dziwnego, że drukarki 3D cieszą się coraz to większą popularnością.

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie działają tego rodzaju urządzenia. W pierwszej kolejności musimy stworzyć na komputerze specjalny projekt rzeczy, która ma zostać wydrukowana – musi on być dokładny i szczegółowy. W drukarce umieszczamy takie materiały, jak plastik, ceramika, czy metal, z których zostaną stworzone zaprojektowanie przez nas rzeczy. Następnie zaczyna się proces drukowania – urządzenie tworzy i nakłada na siebie kolejne warstwy materiału, które mają określoną grubość, wszystko odbywa się na stole drukarki.

Choć technologia ta jest bardzo przyszłościowa, na ten moment musimy jednak ograniczać swoje projekty wyłącznie do pewnego zakresu.  Powstają jednak specjalne firmy, które zajmują się drukiem 3D na zlecenie, co przynosi im coraz to większe dochody. Mogą tworzyć jedyne w swoim rodzaju, unikatowe obiekty w małych ilościach.

Największe nadzieje pokłada się oczywiście w medycynie – już do tej pory udało się osiągnąć pierwsze sukcesy: przeszczep czaszki, rekonstrukcja twarzy oraz stworzenie bionicznego ucha. Jeszcze do niedawna wyśmialibyśmy kogoś, kto stwierdziłby, że takie rzeczy będą możliwe i takie urządzenie, jak drukarka będzie w stanie stworzyć coś, co pomoże ludziom. Co więcej, drukarki 3D potrafią nawet stworzyć nieco większe elementy, takie jak budynki mieszkalne. Dokonały się również pierwsze próby stworzenia żywności w technologii 3D, drukując obiekty z czekolady, cukru oraz soli.

Jeśli dysponujemy dosyć sporym budżetem, możemy sami pozwolić sobie na zakup tego rodzaju urządzenia, drukarki 3D są jednak bardzo drogie, więc najlepiej jeśli będziemy wiązać z nią dochodowe plany. W przypadku, gdy decydujemy się na zakup, musimy wziąć pod uwagę jej serwis, czy obsługę gwarancyjną. Najważniejsza jest jednak jakość drukowania, która zależna jest od tego, co będziemy chcieli tworzyć.

W tym celu powinniśmy nie sugerować się opiniami innych użytkowników, ponieważ każdy ma swoje zdanie i jednym będzie odpowiadać zupełnie coś innego, niż drugim. W takiej sytuacji musimy poprosić o wydruk próbny – w końcu mamy zapłacić za urządzenie spore pieniądze, musimy więc mieć pewność, że spełni nasze oczekiwania.

Nie można zaprzeczyć, iż drukarki 3D to urządzenia przyszłości, które zapewne już za kilka lat będą w stanie nie tylko uratować ludzkie życie, ale również produkować wszelkiego rodzaju przedmioty z różnorodnych materiałów. Z każdym miesiącem dowiadujemy się coraz to nowszych rzeczy, dotyczących technologii 3D, podejmowane są liczne próby wykorzystania innych materiałów, co umożliwiłoby poszerzenie skali ich działania.

Co więcej, możemy liczyć na to, że z czasem ich cena będzie spadać, a możliwości wciąż rosnąć. Warto więc inwestować w tego typu rozwiązania i korzystać z drukarek 3D na każdym kroku. Może okazać się, że staną się one na tyle powszechne, iż będą wykorzystywane niemal we wszystkich branżach.

Źródło:
Kolejna część felietonu szukaj na stronie http://www.drukuj24.pl

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Bardzo dziwne osiedle

Jedni latają, inni wymieniają się głowami, ktoś się duplikuje,...

Nikt niczego nie słyszał…

Animacja o obojętności. „Obojętności” z jaką sąsiedzi przyjmują przemoc...

Podążaj drogą fal

Animacja wywołująca niesamowicie ciepłe uczucia w skali zachwycenia. Miłe,...

Polowanie na myśliwego

Pamiętacie coś tam o "nie robieniu bliźniemu tego co...

Channel 4: gry reklama spotyka sztukę

Macie przesyt mediów, informacji, bodźców? Co zrobić, aby nie...

Zazdrosna zapalniczka

Zabawna opowieść o bardzo płomiennym romansie pomiędzy nastolatkiem i...
namingnaming