Euroshorts 2022 w Gdańsku

Festiwal rozpocznie się w Gdańsku, w poniedziałek, 28 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece pod Żółwiem.

Euroshorts 2022 rozpocznie premierowe wykonanie na żywo piosenki „Pani Letnich Gwiazd” (Nyári éjek asszonya). Wystąpi Ringo Todorović, doskonały wokalista musicalowy, student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Piosenka pochodzi z repertuaru węgierskiej supergwiazdy rocka, zespołu Omega. W 2022 roku przypada 60. rocznica powstania zespołu Omega.

Po piosence czekają nas pokazy filmów krótkometrażowych, a łącznie od poniedziałku do piątku w Bibliotece pod Żółwiem i Filii Gdańskiej pokazów filmowych będzie dziesięć. Widzowie będą mogli obejrzeć 60 filmów krótkometrażowych z 23 krajów, ale też wygrać 500 zł, jeśli ocenią wszystkie filmy na specjalnym formularzu. Autorami filmów są młodzi twórcy, o których już wkrótce będzie głośno w świecie filmowym. Większość to absolwenci lub studenci szkół filmowych. Zobaczymy wyjątkowe osiągnięcia, unikalne historie i najwyższej klasy animacje, nakręcone na całym świecie, również pod okiem profesorów najlepszych szkół filmowych. Kilka z filmów właśnie w Gdańsku będzie miała europejską lub światową premierę. Większość – (poza polskimi filmami) zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Po seansach można będzie spotkać reżyserów.

Kto wygra prestiżową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (główną nagrodę festiwalu) oraz Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego czy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dowiemy się w sobotę 3 grudnia 2022 w godzinach 16.00-21.30 w Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie odbędzie się finał festiwalu.

Podczas finału przewidziana jest polska premiera taśmy „Amerykański Film Reklamowy 2022” – wybitnych osiągnięć w zakresie światowej reklamy filmowej, nagrodzonych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, a także koncert. W tym roku w Ratuszu Staromiejskim usłyszymy D.O.M. – projekt muzyczny Piotra Salewskiego. Muzyka D.O.M. wyraźnie inspirowana jest dokonaniami Joy Division, This Mortal Coil ale pobrzmiewają tu też echa Neu! i Kraftwerk. Program muzyczny festiwalu tradycyjnie przygotowała wytwórnia Nasiono Records.

Na pożegnanie, w niedzielę 4 grudnia 2022 o 15.00 w Kinie Kameralnym Cafe można będzie zobaczyć filmy krótkometrażowe z 8 festiwali sieci Festinet.

Wstęp na 99% wydarzeń jest wolny. Pełen program festiwalu można przejrzeć tutaj: Euroshorts 2022.

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming