Legenda anime za friko w Łodzi

Absolutna legenda i do tego z wstępem wolnym. W niedzielę w “Owocach i Warzywach” będziecie mogli obejrzeć “Grobowiec świetlików”.

Od lat obecny w czołówkach rankingów najlepszych filmów w historii kina „Grobowiec świetlików” jest niezwykłym osiągnięciem japońskiej animacji. Roger Ebert zaliczył go do 300 najlepszych filmów na świecie, na liście IMDb został zakwalifikowany na pozycji 98, w rankingu magazynu TimeOut powstałej przy udziale Terry’ego Gilliama zajął 12 miejsce. Zdobywca Błękitnej wstęgi (Blue Ribbon) przyznawanej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio.

Grobowiec świetlików
Grobowiec świetlików

Co do jego wysokiej wartości zgodni byli krytycy Empire, Total Film i recenzenci wymienieni przez serwis Rotten Tomatoes. Rozpowszechniany wspólnie z dziecięcą mangą z obawy, że nie trafi samodzielnie do szerokiej dystrybucji, stanowił zaskoczenie dla publiczności. Wielu krytyków oraz widzów twierdzi, że “Grobowiec świetlików” jest najlepszym filmem antywojennym jaki kiedykolwiek powstał. Historyk animacji, Ernest Rister, porównuje “Grobowiec świetlików” do “Listy Schindlera” Stevena Spielberga, dodając, że jest to najbardziej ludzka animacja, jaką widział.

Akcja filmu osadzona jest w realiach II wojny światowej; zaczyna się od nalotu na Kobe. Kilkunastoletni Seita i jego młodsza siostra Setsuko starają się dostać do schronu przeciwlotniczego, zostawiając w domu swoją matkę, która ma dołączyć do nich później. Ich matka zostaje jednak ciężko ranna w czasie nalotu i niedługo później umiera. Ojciec dzieci jest oficerem marynarki walczącym gdzieś na morzu, tak więc dzieci pozostają same. Udają się do swojej ciotki, która jednak po pewnym czasie zaczyna traktować ich jak piąte koło u wozu. Niezadowolone z tego dzieci postanawiają wyprowadzić się i zamieszkać w niewielkim bunkrze niedaleko miasta. Przyjdzie im jednak zmierzyć się tam z głodem, niewygodą i chorobami…

Grobowiec świetlikow
Grobowiec świetlikow

W baśniowym świecie narysowanym delikatną kreską Studia Ghibli ukryty jest wojenny dramat dwójki bohaterów próbujących po utracie rodziców przeżyć we wstrząsanej wojną Japonii. Podążając za rodzeństwem coraz trudniejszą ścieżką film stawia pytanie o granice współczucia i wrażliwość na drugiego człowieka w czasach zagłady.

Naszą recenzję możecie przeczytać tutaj: Grobowiec świetlików

Film: Grobowiec świetlików
Tytuł oryginalny: Hotaru No Haka
Rok produkcji: 1988, Japonia
Czas trwania: 93 min.
Reżyseria: Isao Takahata

Niedziela | 26.10.2014 | godz. 18:00
Owoce i Warzywa | Traugutta 9 | Łódź

wstęp wolny

 Zwiastun:

http://www.youtube.com/watch?v=VHVqu6EnGIM

Grobowiec świetlików
Grobowiec świetlików

1 KOMENTARZ

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Nie puszczaj kobiety do toalety!

On, ona, łóżko, słodko i romantycznie. Początek jak w...

Lepiej

Chaos miasta, czy cisza dżungli? Proste pytanie: prawda? Czy...

Szczyt Bogów

Zastanawiasz się, dlaczego himalaiści giną wspinając się coraz trudniejszymi...

HYPOCRISY – Children Of The Gray

Kosmici, jaskiniowcy i odwieczna rzeź ludzi fundowana im przez...

Na stos z nim!

Symboliczna i psychodeliczna animacja o rozstaniu. Na ścianach jeszcze wiszą...

Kapitan “Upadek” (18+)

Jest nieprawdopodobnie wręcz ciamajdowaty i dokładnie dlatego zostaje wybrany...
namingnaming