20. Międzynarodowy Dzień Animacji w Opolu

Dziś to się niemało dzieje z okazji tytułowego wydarzenia. Również w Opolu.

W tym roku mija 20 lat od ustanowienia przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA) Międzynarodowego Dnia Animacji. Od 2002 roku MDA jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez ASIFA, we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami np. z Festiwalem O!PLA.
Początkowo narodowe programy przygotowywane były przez lokalnych przedstawicieli ASIFA. Od mniej więcej 2020 roku proces ten uległ zmianie i obecnie przypomina on format festiwalowy z call for entries, procesem selekcyjnym i w efekcie kuratorskimi programami przygotowywanimi przez lokalnych organizatorów MDA.
Kuratorem programu jest Piotr Kardas (O!PLA).

***

?????? ???? / ??ł? ???? (USA 1911, 06:15), Winsor McCay
Jeden z pierwszych filmów animowanych w historii, będący adaptacją komiksowego paska z gazety New York Herald autorstwa samego McCay’a. Film w znacznej mierze wypełniają sceny żywego planu (co było typowe dla pierwszych animacji, zwłaszcza w USA), podczas których twórca zakłada się z kolegami, że stworzy ruchomy rysunek, a następnie przystępuje do pracy. Sama animacja pojawia się na koniec.

? ??????? ????? / ????ł? ????? (USA 2022, 03:10), Christine Veras, Kirstin Stevens Schmidt, Ana Villarreal, Scott Huddleston , School of Arts, Technology and Emerging Communication at the University of Texas at Dallas
Młoda Zsuzsi i jej starszy brat Iván zostali oddzieleni od rodziców i zmuszeni do wkroczenia do getta w Budapeszcie. Był 3 grudnia 1944 roku. Żyli codzienną brutalnością i zniszczeniem wszystkiego, co im drogie. To doświadczenie było decydującym momentem w życiu Zsuzsi, rozpoznaniem kolektywnej siły, która mogła ich uratować lub położyć kres temu wszystkiemu.
Animacja jest inspirowana świadectwem ocalałej z Holokaustu dr Zsuzsanny Ozsváth, która opowiada o swoim doświadczeniu w nagranym wywiadzie dla Fundacji Shoah w 1996 roku.

?? ??????? ???? ?? ??? ????? ?? ???? ??? ? ????? ? ??????? ?? / ?????́ ?????????ł ??, ?̇? ?́???? ???? ??ł????? ? ???́??̨, ?̇? ? ?? ??????̨ (Australia 2021, 11:18), Lachlan Pendragon, Griffith Film School
Młody pracownik call center odkrywa – z pomocą tajemniczego gadającego strusia – że świat, który go otacza nie jest tym, czym myślał, że jest.

???? ?? / ????? ?? (Indie/India 2021, 03:36), Suchana
Film jest animowanym listem do siebie samej. Jest mieszanką emocjonalnych podróży, które autorka odbywa, aby odnalźć się w chaotycznym świecie.

?? ??? ???? ??? ??????? / ??? ???? ??ł?̨?? (Wielka Brytania/Great Britain 2021, 08:40), Antonin Niclass, The National Film & Television School
Nawet w odludnym, brudnym i nudnym miejscu, takim jak dworzec autobusowy, zawsze można znaleźć odrobinę harmonii…

???????? ????? / ???? ????? (Grecja/Greece 2021, 03:38), Anastasia Papadopoulou, University of West Attica
Cztery osoby i czas spędzony w windzie.

?????? ???? / ?????? ???? (Szwajcaria/Switzerland 2022, 04:10), Elena Madrid
Rita, surowa policjantka drogowa, uwielbia kontrolę i porządek w swoim miejscu pracy. Krótka opowieść o stresie, korkach i jak najlepiej to wykorzystać.

?? ???? ???’? ???? ?? ???? / ???? ????? ??? ???? ł????́ (Indie/India 2021, 05:20), Divakar SK
Inspirowana Jeziorem łabędzim Czajkowskiego historia oparta na niejasnej relacji między wroną a mężczyzną w dystopijnym świecie.

??? ? ?????? (Australia 2020, 07:20), Christian Staats
W wyniku niedbalstwa opos traci dom i decyduje, że dom pewnego staruszka jest miejscem, w którym chce zamieszkać. Rozpoczyna się realizacja planu…
????? / ????? (Szwajcaria/Switzerland 2020, 10:40), Dustin Rees
Elektryk wykonuje swoją codzienną rutynę, stawiając znaki w mieście. Idzie przez życie niezauważony i pozbawiony kontaktu ze światem, dopóki nie zorientuje się, na jakie znaki powinien zwracać uwagę.

??? ??????? ?? ??????? / ???????̨?́ ?????? ???????́?? (USA 2021, 04:29), Lynn Tomlinson
Wideoklip do utworu Roberta Macfarlane’a i Johnny’ego Flynna z albumu “Lost in the Cedar Wood”. Czerpiąc inspirację z Eposu o Gilgameszu stara się odpowiedzieć na pytania o relację z naturą w dobie pandemii.

???? ????? ????? / ??̨?????? ???́???ł (Iran 2022, 08:54), Abtin Yaghmaian
W normalny dzień normalny mężczyzna znajduje nienormalne rozwiązanie swojego problemu.

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming
Poprzedni artykuł
Następny artykuł