Jak wychować robota w 7 dni? 2,5 godzinny poradnik dla „rodziców”, którzy niekoniecznie planowali przygarnięcie takiego przychówku.
Johanesburg. Dzięki „Skautom” – robotom policyjnym o fizjonomii zbliżonej do ludzi – udaje się opanować rosnącą przestępczość. Policja zachwycona wynikami pracy robotów, zamawia kolejną partię, kompletnie ignorując projekt większej, zmilitaryzowanej maszyny o nazwie roboczej „Łoś”. Rywalizacja między inżynierami odpowiedzialnymi za projekty „Łosia” i „Skautów” przybiera na sile, gdy temu drugiemu udaje się napisać program odpowiadający za kreację sztucznej inteligencji, ale nie dostaje od szefowej zgody na eksperymentalne załadowanie świadomości do jednej z jednostek – pechowego, przeznaczonego na złom „Skauta 22”.

Chappie – reż. Neill Blomkamp (2015)
Film jednego aktora: Chappiego. To trzeba przyznać od razu: robot kradnie tutaj całe show, nie tylko dlatego, że jest głównym bohaterem filmu, ale jest po prostu najbardziej wyrazistą, najbardziej skomplikowaną i najlepiej „zagraną” postacią filmu. Ciekawą, ludzką postać udało się stworzyć tylko Devowi Patelowi grającego twórce Chappiego. Ani Sigourney Weaver, grającą zimną sukę – szefową korporacji, ani zazdrosny o sukces Deona i jego „Skauty” Vincent (w tej roli Hugh Jackman) nie są interesujący – ich postacie są przewidywalne do granic bólu. Podobnie przewidywalni są Ninja i Yo-landi, czyli „gangsterzy” z hip-hopowej kapeli Die Antwoord, których gra aktorska – o dziwo – razi tylko momentami. Za to scenografia ich skłotu i ciuchy – perfekcja.

Chappie – reż. Neill Blomkamp (2015)
Fabula Chappiego to w sumie moralitet o tym, jak źli są ludzie i jak szybko niszczą niewinną świadomość „czystej karty”, jaką jest błyskawicznie dorastający mentalnie Chappie. Uczony przez gangsterów przetrwania na ulicy, w swoim przerażaniu i niezrozumieniu ludzkiego okrucieństwa jest on absolutnie wiarygodny; to właśnie ten element jest najsilniejszym i najlepszym punktem filmu – nie tylko od strony efektów specjalnych, ale również aktorsko i fabularnie. „One robot show” nie jest filmem na miarę Dystrykt 9, ale trzeba przyznać: wciąga i ma prawo się podobać.
Film: Chappie
Reżyseria: Neill Blomkamp
Czas: 02:00:00
Rok: 2015
Zwiastun:
Ocena redakcji

Chappie – reż. Neill Blomkamp (2015)

Chappie – reż. Neill Blomkamp (2015)