Nie powala na kolana jak Zaplątani, ale nowa animacja Disneya to i tak kawał dobrej roboty.
Kraina lodu opowiada historię dwóch sióstr – Elsy oraz Anny. Można powiedzieć, że są one niczym ogień i woda. Elsa – starsza siostra i przyszła następczyni tronu, jest zamknięta w sobie, opanowana i pełna dystansu do Anny (wynika to z jej magicznych umiejętności związanych z tworzeniem śniegu i lodu). Anna: wesoła i niezdarna, nie potrafi zrozumieć dlaczego Elsa nie chce spędzać z nią czasu i zamyka się na świat. Anna nie wie nic o mocy siostry, ani o tym, że Elsa nie potrafi tej mocy kontrolować. Kiedy umiejętności Elsy wychodzą na jaw, dziewczyna ucieka z królestwa, a Anna postanawia ją odnaleźć i powstrzymać zimę, którą niechcący wywołała jej siostra.

Kraina Lodu
Animacja stoi na wysokim poziomie (jak to u Disneya bywa). Postaci są narysowane wspaniale, a scena, w której Elsa buduje swój zamek z lodu jest jedną z piękniejszych jakie widziałam w filmie animowanym. Muzyka jest dosyć zróżnicowana: od popowych piosenek bohaterów do utworów norweskiego chóru (które jak dla mnie są jednym z wielkich atutów filmu), ale wszystko wpisuje się klasyczną ścieżkę filmu animowanego z wytwórni.
Fabuła jest naprawdę ciekawa, a bohaterowie drugoplanowi są równie interesujący jak księżniczki. Szczególną uwagę zwracają bałwanek Olaf (naprawdę świetny Czesław Mozil) i renifer Sven, którzy rozbawią dzieciaki do łez. Świetny jest też Kristoff, nie będący wprawdzie księciem z bajki, ale od pierwszej chwili zdobywający sympatię damskiej części publiczności. Jeśli chodzi o polski dubbing – nie można nie docenić ogromu pracy jaką włożyli w film autorzy. Wszystko jest spójne, głosy dobrze dopasowane do postaci. Jeśli są zgrzyty to tylko w piosenkach, ale na szczęście nie są one zbyt częste.

Kraina Lodu
Kraina lodu na pewno spodoba się każdemu fanowi Disneya. A jak będzie z resztą? Myślę, że film wprowadza parę nowości, które warto zobaczyć i mimo niedociągnięć wart jest polecenia. Uspokajam więc tych, którzy przeczuwali najgorsze: Disney po sukcesie Zaplątanych obrał dobry kurs i jak na razie wszystko zmierza we właściwym kierunku.
Film animowany: Kraina lodu / Frozen
Reżyseria: Chris Buck / Jennifer Lee
Produkcja: Disney Animations
Czas: 01:43:00
Rok: 2013
Kraina lodu – zwiastun:
One Comment
Pingback: Oscary 2014: nominowane filmy animowane | animacja online