Ofafa 2015 – zakończenie i wyniki

Hieronim Neumann jest nietypowym twórcą animacji i pionierem nurtu ekspermentalnego.

Jego specjalnością jest film z przetworzonymi zdjęciami aktorskimi. Stosuje także animację klasyczną (jak w “Margitte” – formie ożywionego obrazu). Do najbardziej wyrazistych jeg filmów należy między innymi “Blok” z aktorami, którzy przedstawiają życie w blokowisku, są wścibscy, zaściankowi, jak mechaniczne trybiki w dużej maszynie. Obraz małostkowości, brutalnej prozy życia, pokazano także w “Remote Control” gdzie rytm życia wyznacza telewizor. Animacje Hieronima są pełne życia, dynamiczne, szkoda, że reżyser zaprzestał już przygody z animacją.

W tym roku na konkursach Ofafy była mniej filmów, niż w poprzednich latach, także nagród było znacznie mniej niż wcześniej. W ogóle nie przyznano nagrody za film twórców nieprofesjonalnych. Grand Prix Złotą Kreskę otrzymał Tomasz Ducki za “Łaźnię”, z pięknymi, rozmazanymi barwami, dynamiką, profesjonalną i przystępną w odbiorze techniką.

Srebne Kreski otrzymali: Jerzy Kucia za “Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” i Joanna Jasińska-Koronkiewicz za uroczą, pełną barw bajkę o plotkarskich kurach z narracją Jerzego Stuhra “To pewna wiadomość”. Piotr Dumała za dość brutalny i ponury film “Hipopotamy” dostał Brązową Kreskę.

W kategorii film studencki, nagrodę główną otrzymał “Dokument” w reżyserii Marcina Podolca – animacja z głęboką treścią i wrażliwością o życiu pana Antoniego, który z pewnym poczuciem niespełnienia opowiada o swoim życiu. Nagrodę Specjalną otrzymał natomiast Tomasz Pilarski za “But she’s nice”

20-letnia jubileuszowa Ofafa dobiegła końca. Miałam wrażenie, że w tym roku program był uboższy niż we wcześniejszych latach i denerwowały czasem za długie przerwy między seansami. Nie zmienia to jednak faktu, że Ofafa ma niesamowitą, kameralną, pozbawioną sztampy atmosferę, gdzie spotykają się pełni pasji ludzie.

OFAFA 2015 (2)

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming
Poprzedni artykuł
Następny artykuł