Pokręcone sny historii

Międzynarodowa konferencja akademicka “Pokręcone sny historii. Subwersywność i deformacja w filmach animowanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej”


Do 15 sierpnia można zgłaszać się do udziału w wyjątkowym akademickim spotkaniu, które odbędzie się w Bielsku-Białej 11. – 13. września. Polski, czeski, słowacki, węgierski, a także włoski film animowany i eksperymentalny staną się podstawą rozważań związanych z historią i teorią filmu oraz kultury. Kontekst regionalny to inspirujący punkt wyjścia, w którym przypomnienie o wspólnym dziedzictwie kulturowym nierozdzielnie łączy się ze spostrzeżeniem o różnorodności doświadczeń historycznych czy trendów estetycznych pojawiających się w kolejnych zakątkach terytorium zwanego kiedyś Cesarstwem Austro-Węgierskim.

W XX i XXI wieku medium filmu animowanego wyspecjalizowało się w obrazowaniu dysydenckiego krajobrazu intymnych obsesji, mrocznych perwersji i gwałtownych rebelii. Silnie związane z koncepcjami psychoanalizy i krytyki ideologicznej, tematy te inspirowały awangardystów lat dwudziestych i sześćdziesiątych, wschodnioeuropejskich filmowców rzucających wyzwanie opresyjnym systemom, a także współczesnych twórców intermedialnych dzieł konceptualnych.

O subwersywnych strategiach manifestowania się treści wypieranych przez kulturę głównego nurtu w środkowoeuropejskiej animacji oraz estetycznych (de- lub trans-) formacjach w obrębie tej sztuki będą dyskutować m. in. Marcin Giżycki (Rhode Island School of Design, Providence, Festiwal Animator), Brigitta Iványi-Bitter (MOME Budapeszt), Guo Chunning (Uniwersytet Renmin, Pekin), Paola Bristot (Akademia Sztuk Pięknych, Bolonia) oraz inni filmoznawcy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Włoch i Rosji. Nie zabraknie także przestrzeni dla głosu samych filmowców oraz edukatorów filmowych, studentów animacji i kierunków humanistycznych. Trzydniowe dyskusje prowadzone w inspirujących wnętrzach Galerii Bielskiej BWA zaowocują monografią opublikowaną w języku angielskim.

Więcej informacji: www.stoptrikiff.eu/animatedfilmfromv4countries

Lokalizacja: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, 43-300, Bielsko-Biała

Zgłoszenia przyjmujemy do 15. 08. 2015. Prosimy o nadsyłanie wypełnionych formularzy na adres: twisted.dreams.v4animation@gmail.com

Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 31. 08. 2015.
Wystąpienia nie powinny przekraczać 20 minut
Preferowany język wystąpień: angielski
Język artykułów w monografii pokonferencyjnej: angielski

konferencja

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming