Nagrody IX festiwalu Lalka Też Człowiek przyznane

Meital Raz z Izraela zdobyła Grand Prix festiwalu Lalka Też Człowiek, a serca publiczności drugi raz z rzędu podbił neapolitański mistrz lalkarstwa Gaspare Nasuto. Znamy już wszystkich zwycięzców zakończonej właśnie IX edycji festiwalu.

– Za każdym razem jurorzy naszego festiwalu poszukują nowych propozycji, innowacyjnego spojrzenia na teatr lalki. I to właśnie zaproponowała pochodząca z Izraela Meital Raz – mówi Marek Żurawski, dyrektor organizacyjny wydarzenia. – Nagrodzona Grand Prix za „Wyrażenie Teatru Lalką” artystka zaprezentowała dwie miniatury stolikowe – „Zebrę” i „Podróż na Księżyc”. Te bezpretensjonalne opowieści były zachwycającym połączeniem aktorstwa i animacji. Docenił to prezes Unii Teatr Niemożliwy i dyrektor artystyczny festiwalu Marek b. Chodaczyński przyznając jej dodatkowo nagrodę „Cudnej Chwili za Piękny Moment Animacji”, która jest wyrazem wyjątkowych przeżyć, których spektakl dostarcza widzom.

Lalka_tez_czlowiek (4)

Nagrodę za „Wyrażenie Lalką Teatru” (za kreatywność) otrzymała Nicola Unger, której propozycja znacznie wybiegała poza ramy tradycyjnego teatru lalek. Jej „Audience of One” to performance z udziałem ochotników z widowni. Artystka przeprowadza „eksperyment”, podczas którego człowiek staje się lalką, którą ona może w dowolny sposób manipulować. Mimo kontrowersji, jakie wzbudził spektakl, jury doceniło jego nowatorstwo. Dwie nagrody zdobył włoski lalkarz i rzeźbiarz, Gaspare Nasuto. Jury uznało go za najlepszego aktora wręczając mu nagrodę za „Wyrażenie Życia Lalką”, a publiczność zdecydowała o zaproszeniu go na festiwal za rok. Artysta tworzy tradycyjne w formie spektakle z niezwykłą świadomością używając rekwizytów. Dodatkowo neapolitański mistrz nawiązuje wyjątkową relację z publicznością. Nic dziwnego, że widzowie już drugi raz z rzędu postanowili go nagrodzić „Zaproszeniem w Ciemno na Najbliższą Edycję Festiwalu” – artysta zdobył nagrodę publiczności również w ubiegłym roku.

Lalka_tez_czlowiek (1)

Tadeusz Wierzbicki, który premierowo zaprezentował spektakl „Tra” został nagrodzony Dyplomem Honorowym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Ta plastyczna impresja z towarzyszącymi jej kompozycjami muzycznymi Tadeusza Wieleckiego zyskała uznanie ze względu na „permanentne rozkalibrowywanie pojęcia: lalkarstwo”. Nagroda studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku „Stówa za Puentę” powędrowała do Teatru Lalki i Ludzie. Zaprezentowana przez nich „Podróż” to sekwencja kilku opowieści z zaskakującym wykorzystaniem jednej postaci. Pula wszystkich nagród wyniosła w tym roku 20 tys. złotych.

Na festiwalu można było także obejrzeć groteskę polityczną „Dramat Niemożliwy” w wykonaniu Obwodowego Teatru Lalek Mohylew z Białorusi. Tradycyjna w formie sztuka nawiązująca do eposu rycerskiego to fantazja na temat tego, co stałoby się gdyby komunistyczna międzynarodówka została zawiązana w średniowieczu. Z kolei Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company zaprezentowali rozgrywającą się w wielu przestrzeniach komedię „Cupido es una Broma”. Publiczność mogła śledzić męki trawionego przez miłość Nula, który postanawia pojmać i zniszczyć Kupidyna, gdyż ten jest przyczyną wszystkich jego nieszczęść. Poza konkursem zostały zaprezentowane trzy spektakle jednego z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych Unia Teatr Niemożliwy: „Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego”, „Drugi pokój”, „Toporland”. Wszystkie spektakle były na żywo dokumentowane przez rysowniczkę Joannę Bielińską.

Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu
Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek

Lalka_tez_czlowiek (2)

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming