Samoloty. O niebo lepsze od “Cars”?

Jest mały, nie wyróżnia się i trochę cuchnie nawozem. Czy uda mu się wyrwać ze wsi i wygrać prestiżowe zawody; przelot dookoła świata?

Scenariusz “Samolotów” to jakby kalka pierwszej części Aut (‘Cars’) z niesamowitym Zygzakiem. Jest tu mentor, który sam nie może przełamać swoich obaw, jest młody, ambitny w którego nikt nie wierzy i jest barda zarozumiałych dupków pewnych zwycięstwa (z jednym strasznie zarozumiałym gwiazdorem na czele).

Również pojedyncze kadry, wydarzenia (np. dowiezienie innego samolotu do mety – zupełnie jak dopchanie do mety Króla w finalnym wyścigu “Aut”), a nawet postacie (techniczni, traktoro-krowy, niezbyt rozgarnięty kompan głównego bohatera)… tak, to już było. Na szczęście odświeżone zostało całkiem znośnie.

samoloty

Technicznie – jest fajnie, choć bardzo tak… kolorowo-bajkowo. Jeśli już mielibyśmy się trzymać porównań do Aut (do których nawiązują wszystkie reklamy filmu), to “Cars” było bardziej realistyczne i uniwersalnie wiekowo; “Samoloty” to ewidentnie bajka dla dzieci. Mimo to fabuła wciąga – początkowo fakt, jest dość “plastikowa”, ale im dalej w film, tym więcej ciekawych pomysłów. Czy jednak jest to “o niebo wyżej od Aut”. Zdecydowanie nie – przynajmniej jeśli porównujemy do części pierwszej. Od drugiej (‘Cars 2‘); tak, lepiej; o wiele lepiej.

Podsumowując: ot, miła bajka na którą można spokojnie iść z maluchem. Dużo w niej “konfetti”, trochę za mało “duszy” (jakkolwiek głupio i banalnie to nie brzmi). Jest to jednak niezła rozrywka; z kina można wyjść rozluźnionym i bez poczucia straty czasu.

Film: Samoloty
Nasza rekomendacja wiekowa: bez ograniczeń
Reżyseria: Klay Hall
Realizacja: Walt Disney
Czas: 01:31:00
Rok: 2013

Zwiastun:

3 KOMENTARZE

Podziel się animacją:

NOWE FILMY I ANIMACJE:

Geometryczny, animowany popart

Malarski minimalizm, komiksowa stylistyka. Niezwykłe, animowane pomieszanie popartu z...

Arcysłodki kot-demon

Krótka opowieść o tym, że egzorcyzmowanie własnego, słodziutkiego kociątka...

Pustynia pełna szeptów

Rywalizacja między siostrami, faworytka, czujne oko ojca, rytuał przejścia....

Wszystko, co potrafisz zjeść

Pożeracze innych gatunków. Tak: to o nas. Cywilizacja miast i...

Wiedźmin: Rodowód krwi

Chciałoby się napisać: "jaka piękna katastrofa", ale uczciwie trzeba...

Kupa też człowiek

Nie oceniaj i nie osądzaj, abyś nie był ocenianym...
namingnaming